RGN fakultet predstavio je u četvrtak novi studij koji predstavlja sinergiju prirodne znanosti Geologije i tehničke znanosti Geološko inženjerstvo. Nositelj studija je RGNF, a u izvođenju studijskog programa sudjelovat će oko 50 nastavnika. Prvi naraštaj studenata studij će započeti u idućoj akademskoj godini, a sadašnja upisna kvota je 60 mjesta.
Završetkom studija stječe se kvalifikacija magistra inženjerka/magistar inženjer geologije s pripadajućim stručnim nazivom 'mag. ing. geol.'. Ovi stručnjaci mogu se baviti hidrogeologijom, inženjerskom geologijom, geoenergijom ili geologijom mineralnih sirovima i okoliša. Studij predstavlja značajan iskorak u hrvatskom edukacijskom sustavu jer objedinjuje dva dosadašnja studija RGN fakulteta, diplomski studij Geologije i diplomski studij Geološkog inženjerstva, na način da obrazuje jedan profil stručnjaka koji je iznimno važan u vodoopskrbi, zaštiti vodnih resursa, sigurnoj gradnji i održivom razvoju, prevenciji i sanaciji geoloških opasnosti povezanih s klimatskim promjenama i tektonskim aktivnostima, korištenju obnovljivih izvora energije i fosilnih goriva bez štetnih emisija, eksploataciji mineralnih ruda, sirovina i kamena, kao i prevenciji i sanaciji onečišćenje uslijed eksploatacije i korištenja mineralnih sirovina.
U ovom studijskom programu koncentrirano je dugogodišnje iskustvo provođenja hidrogeoloških i inženjerskogeoloških istraživanja, kao i istraživanja geoenergije i čvrstih mineralnih sirovina i okoliša, a daljnji iskorak predstavlja integracija naprednih tehnologija u obliku inovativnih tehnika i metoda daljinskih istraživanja, prostornih analiza i GIS-a, statističkih i geostatističkih modeliranja, razvoja prognoznih modela i moderne digitalne kartografije i baza podataka, korištenja naprednih softvera, programiranja i drugog. Na ovaj način omogućena je modernizacija hrvatskoga sustava diplomskih studija.
Također je akreditiran isti studijski program na engleskom jeziku, koji će omogućiti kreiranje združenih studija. Jedan takav združeni studij već je pokrenut u ovoj akademskoj godini na modulu Geologije mineralnih sirovina i okoliša, pod nazivom Timrex, te se njegovo izvođenje nastavlja i iduće akademske godine.
Studijski program traje dvije godine, a završava stjecanjem 120 ECTS bodova te izradom i obranom diplomskog rada. Konkurentan je odgovarajućim studijima drugih svjetskih sveučilišta.
Na predstavljanju studija, nakon uvodnog dijela kojega su održali prodekan za nastavu i studente izv. prof. dr. sc. Borivoje Pašić i profesorica Ana Maričić, održano je pet prezentacija studija, kako bi studenti dobili uvid u koncept, strukturu studija, ishode učenja, kao i u specijalizacije kroz četiri modula. U drugom dijelu, profesorice i asistenti odgovarali su na pitanja studenata vezano za upis na studij (odabir modula), mogućnosti zapošljavanja i druga.
- UVODNI GOVOR (YouTube) (izv. prof. dr. sc. Borivoje Pašić, izv. prof. dr. sc. Ana Maričić)
- PREZENTACIJA KONCEPTA I STRUKTURE STUDIJA (YouTube) (prof. dr. sc. Snježana Mihalić Arbanas)
- PREZENTACIJA MODULA HIDROGEOLOGIJA (YouTube) (prof. dr. sc. Jelena Parlov)
- PREZENTACIJA MODULA INŽENJERSKA GEOLOGIJA (YouTube) (prof. dr. sc. Snježana Mihalić Arbanas)
- PREZENTACIJA MODULA GEOENERGIJA (YouTube) (doc. dr. sc. Iva Kolenković Močilac)
- PREZENTACIJA MODULA GEOLOGIJA MINERALNIH SIROVINA I OKOLIŠA (YouTube) (izv. prof. dr. sc. Ana Maričić)
- CIJELA PREZENTACIJA (pdf)
- Studijski program na hrvatskom: osnovni podaci o studiju; popis predmeta/modula; i opis predmeta.