U novom broju Akademskog lista objavljen je intervju s dekanom RGNF-a povod 60 godina samostalnog rada našeg fakulteta

U novom broju Akademskog lista objavljen je intervju s dekanom RGNF-a povod 60 godina samostalnog rada našeg fakulteta

20220626 2

Naši studenti mogli bi biti pioniri rudarstva na drugim planetima!

 

Od dubina Zemlje do zvijezda, RGN fakultet je mjesto gdje prošlost susreće budućnost. Tijekom 60 godina evoluirali smo od crnog zlata do zelenih energija, oblikujući nove generacije koje će voditi energetsku tranziciju, govori za Akademski list izv. prof. dr. sc. Vladislav Brkić, dekan Rudarsko-geološko-naftnoga fakulteta, a povodom šest desetljeća samostalnoga rada fakulteta u sklopu Sveučilišta u Zagrebu

 

Rudarsko-geološko-naftni fakultet za sljedećih 60 godina vidim kao vodeću instituciju u znanstvenom istraživanju i obrazovanju o Zemlji i njezinim resursima tj. u geoenergiji, s jakim fokusom na održivost i inovacije. Vjerujem da će naši studenti imati prilike raditi na projektima koji uključuju napredne tehnologije poput automatiziranih rudarsko-geološko-naftnih sustava, umjetne inteligencije u analizi podataka i korištenja obnovljivih izvora energije.

Ovako o budućnosti RGN fakulteta Sveučilišta u Zagrebu promišlja njegov dekan, izv. prof. dr. sc. Vladislav Brkić, s kojim smo na krovu Fakulteta razgovarali povodom 60. rođendana ove ustanove, odnosno šest desetljeća samostalnoga rada u sklopu Sveučilišta u Zagrebu.


 20220626 1

Zgrada fakulteta u zagrebačkoj Pierottijevoj ulici


Naime, Rudarsko-geološko-naftni fakultet osnovan je 28. studenoga 1964. odlukom Sabora SR Hrvatske. Prvi dekan Fakulteta bio je geolog prof. dr. sc. Vladimir Majer. No, povijest visokog obrazovanja ovih struka počela je još ranije. Začetke današnjega RGNF-a predstavlja osnutak Stolice i zavoda za mineralogiju i geologiju na Kraljevskoj tehničkoj visokoj školi u Zagrebu 1919. godine, čime je započela nastava iz geoloških i mineraloških predmeta.

Majerov današnji nasljednik, naš sugovornik profesor Brkić, u ovom intervjuu ističe kako od prvoga dana ustanove povezuju temeljne prirodne procese sa suvremenim tehnološkim dostignućima.

Ipak, zanima nas koliko se RGNF promijenio tijekom svih ovih godina.

– Fakultet je kroz čitavu svoju povijest pratio tehnološki razvoj i potrebe društva. Neupitno je da su naše struke povećale standard življenja i prosperitet razvoju mnogih hrvatskih krajeva pri eksploataciji mineralnih sirovina. U početku smo se fokusirali na obrazovanje i istraživanje u osnovnim disciplinama rudarstva, geologije i naftnog inženjerstva. Kroz godine smo proširili i modernizirali naše programe kako bismo odgovorili na potrebe industrije i tehnološkog napretka. Fakultet je također proširio svoje istraživačke kapacitete i laboratorijske mogućnosti.

Što biste rekli, koja je specifičnost Vašeg fakulteta, po čemu se on razlikuje od ostalih sastavnica zagrebačkog sveučilišta?

RGNF kao aktivna sastavnica Sveučilišta u Zagrebu ustrojava i izvodi sveučilišne studije te se bavi znanstvenim i stručnim radom u znanstvenom području tehničkih znanosti, znanstvenom polju rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo, i u znanstvenom području prirodnih znanosti, znanstvenom polju geologija – i po tome smo jedinstveni.

RGNF je prepoznatljiv i zbog jedinstvene tradicije, rudarske manifestacije Skok preko kože, proslave sv. Barbare, koja se obilježava 4. prosinca kao Dan fakulteta, te po naših strukovnim uniformama, vlastitoj himni i pozdravu Sretno!

Značenje RGNF-a u nacionalnim okvirima neupitno je s obzirom na to da gospodarenje mineralnim sirovinama, vodama i geoenergijom predstavlja reguliranu djelatnost i temelj je gospodarskog razvoja i nacionalne sigurnosti svake države. Osim toga, RGNF je institucija koja zna i može ponuditi rješenja za čitav niz suvremenih problema i izazova koji se nameću u svijetu i u Republici Hrvatskoj.

I ono što bih volio dodatno naglasiti da naše studente ne identificiramo po ID-u (nisu broj), već većini znamo imena, budući da na sva tri prijediplomska smjera godišnje upisujemo 150 studentica i studenata. Nastojimo zadržati obiteljsku atmosferu i na Fakultetu, uz profesionalni i jednak pristup prema svima.


20220626 2

Dekan Brkić na krovu RGN fakulteta


Kakvi vam studenti zadnjih godina dolaze, s kakvim predznanjima i očekivanjima? Iz kojih hrvatskih krajeva najviše?

Naši studenti dolaze iz svih hrvatskih krajeva, ali primjećujemo povećan interes iz regija s jakim rudarskim, geološkim i energetskim nasljeđem, kao što su Međimurje, Podravina, Slavonija, Moslavina i Dalmacija. Većina studenata dolazi s dobrim predznanjem iz prirodnih i tehničkih znanosti te s visokim očekivanjima za stjecanje praktičnih vještina i znanja koja će im omogućiti uspješne karijere u industriji. Također, sve više studenata pokazuje interes za održivost i inovacije u sektoru energetike i okoliša. Za vrijeme pandemije koronavirusa grupa odvažnih studenata u svojim je privatnim prostorima radila i izradila module koji prikazuju načine bušenja, opremanja i pridobivanja ugljikovodika. Glavni problem koji sada dolazi do izražaja s novim brucošima je online nastava, koja se izvodila i koja nije polučila dobre rezultate glede predznanja za lakše praćenje naših studijskih programa. No, kao veći problem smatram probleme dijela naših studenata, a vezani su za koncentraciju, nemogućnost dolaska na nastavu zbog osobnih tjeskoba, problemi u komunikaciji tj. socijalizaciji. K tomu, mišljenja sam da se i mi profesori trebamo mijenjati s obzirom na navike, način rada i razmišljanja tzv. Z generacije mladih.

20220626 3

Kako se kreće zanimanje mladih za studiranje na RGNF-u, koji ih smjerovi najviše privlače?

Tendencija broja upisanih studenata na pojedine studijske programe RGN fakulteta varira iz godine u godinu i ovisi o različitim faktorima kao što su promjene u industriji i prelazak na zelenu energiju, promjene na tržištu rada tj. zapošljivosti, u popularnosti pojedinih struka tj. percepciji, kao i promjene studijskih programa koje prate promjene u industriji ili su dijelom predvodnici tih promjena.

S obzirom na globalni trend rasta interesa za IT i digitalne tehnologije, očekuje se stabilan broj upisanih  studenata jer novi studijski programi integriraju rudarske, geološke i naftne vještine s informatičkim znanjima. Trenutačno studijski programi koji imaju bolju zapošljivost i veću potražnju na tržištu rada privlače veći broj studenata. A studenti se danas lako privikavaju na korištenje IT alata. Treba naglasiti da se danas naši studenti nakon završetka jako brzo zapošljavaju jer im politika EU-a, usmjerena prema zelenoj tranziciji i korištenju kružnoga gospodarstva i kritičkih mineralnih sirovina, to omogućuje. Upravo ovih dana zaprimili smo više upita renomiranih hrvatskih i svjetskih kompanija radi mogućeg zapošljavanja jer naši alumni diljem svijeta svojim znanjem šire ugled Sveučilišta u Zagrebu i RGN fakulteta.

Nekad se rudarsko zanimanje povezivalo isključivo s muškarcima odnosno rudarima. Jeste li tijekom godina na Vašem fakultetu uspjeli izbrisati tu predrasudu i tradicionalnu podjelu na „muška“ i „ženska“ zanimanja?

Posljednjih nekoliko desetljeća aktivno smo radili na razbijanju predrasuda i promicanju rodne ravnopravnosti unutar Fakulteta. Ponosni smo što sve više žena bira karijere u rudarstvu, geologiji i naftnom i geoenergetskom inženjerstvu. Organiziramo razne inicijative i programe mentorstva kako bismo poticali i podržavali žene u ovim sektorima te smo uspjeli povećati broj studentica na našem Fakultetu. Danas, ako pogledamo hrvatske energetske kompanije i rukovodeće pozicije, na mnogim mjestima možemo pronaći bivše studentice RGN fakulteta. Moderni alati i razvoj tehnologije tomu su svakako pridonijeli. Mnogi zamišljaju rudarstvo kao rad u rudniku. Rudarski inženjeri mogu raditi na istraživanju i procjeni mineralnih resursa, na velikim infrastrukturnim projektima, kao što su tuneli, mostovi i ceste, na sanaciji rudarskih područja, zbrinjavanju otpada i očuvanju prirodnih resursa. Dakle, rudarski inženjeri imaju priliku raditi u raznovrsnim i dinamičnim okružjima.

20220626 4Uspješnost nekog fakulteta česti se mjeri povezanošću s gospodarstvom i inovacijama koje konkretno unaprjeđuju industriju. Kako tu kotira RGNF?

RGNF ima vrlo čvrstu povezanost s gospodarstvom, posebice kroz suradnje s rudarskim, naftnim i geološkim kompanijama. Sudjelujemo u raznim industrijskim projektima i konzultacijama te naši istraživački radovi i inovacije često nalaze primjenu u praksi. Kroz takve suradnje naši studenti i profesori doprinose razvoju novih tehnologija i rješenja koja unaprjeđuju industrijske procese i održivost.

Kroz povezivanje i suradnju sa značajnim gospodarskim objektima ostvaruju se vrlo vrijedni kontakti s vanjskim dionicima, prije svega s bivšim studentima Fakulteta. Stručnim radom Fakultet ostvaruje vlastite prihode koji pomažu osiguranju stabilnosti i redovnih uvjeta poslovanja u današnjim uvjetima smanjenoga financiranja temeljnih djelatnosti visokih učilišta.

Što se tiče inovacija, RGN fakultet zadnjih nekoliko godina uvijek je prisutan na međunarodnim sajmovima inovacija, gdje postiže izvrsne rezultate osvajanjem niza nagrada, kao što su zlato i srebro na prestižnoj izložbi ARCA.

Strategija razvoja RGNF-a jest postizanje jake regionalne konkurentnosti, temeljene na snažnoj povezanosti Fakulteta s vodećim gospodarskim subjektima i partnerstvima s drugim domaćim i inozemnim fakultetima, na jakoj suradnji RGNF-a sa strukovnim udrugama, nadležnim ministarstvima, institutima, lokalnom samoupravom i na regionalno prepoznatljivim programima cjeloživotnoga obrazovanja i usavršavanja te postizanje visoke kvalitete znanstvenoga i obrazovnoga procesa.

Kojim se suradnjama i projektima najviše ponosite? Pisali smo već o praksi vaših studenata u Raši, gdje rade kao turistički vodiči kroz rudnike. Što biste još istaknuli?

Osim prakse u Raši, ponosni smo na suradnju s mnogim kompanijama vezanu za organizaciju stručne prakse te na našu uključenost u europske projekte istraživanja i inovacija. Naši studenti također redovito sudjeluju u međunarodnim razmjenama i praksama, što im omogućuje stjecanje vrijednog iskustva i znanja. Aktivnosti na projektima RGN START – STručnA pRaksa za živoT, Internship program ADRIARIS-Intership i dr. kao modele izvođenja stručne prakse i kao model suradnje između studenata i industrije koristimo i dalje, naročito kroz održavanje godišnjih Dana karijera.

U okviru Fakulteta djeluje Udruga Sretno!, koja okuplja sadašnje i bivše studente Fakulteta te organizira brucošijadu, jedinstvenu na zagrebačkom sveučilištu ‒ Skok preko kože, koja se ove godine održava 35. put.

20220626 5

Vrlo je aktivna i hrvatska studentska sekcija SPE University of Zagreb, koja svojim međunarodnim nagradama, kao rijetko tko do sada, radi na promociji RGNF-a i RH, zahvaljujući i angažmanu naših nastavnika u radu Udruge. Ništa manje nije aktivan studentski ogranak međunarodne udruge naftnih geologa (AAPG) Zagreb. Udruga  je  ujedno  i  studentski  ogranak  Svjetske udruge  naftnih  geologa ‒  American Association of Petroleum Geologists.


20220626 6

Prodekani Borivoje Pašić i Vječislav Bohanek, dekan Brkić te prodekan Stanko Ružičić


Kakva je međunarodna povezanost, pa onda i ugled RGNF-a?

Međunarodna je povezanost u posljednjim godinama u porastu ‒ samo u prošlom mjesecu ove godine imali smo pet dolazaka stranih profesora i znanstvenika iz različitih zemalja, poput Ukrajine, Češke, Poljske. Imali smo i gostujućeg profesora iz Indonezije. Odlaznost profesora i studenata također je u porastu. Profesori najčešće odlaze na održavanje nastave u Ameriku, Slovačku, Mađarsku. Fakultet redovito organizira dvije međunarodne škole cjeloživotnog obrazovanja.

Međunarodna škola rudarstva u Dubrovniku DIM ESSE okuplja međunarodne eksperte za primarne i sekundarne mineralne sirovine. Škola se kroz tematske radionice fokusira na izravni prijenos znanja od predavača – priznatih stručnjaka prema sudionicima te na ostvarenje otvorenog dijaloga između studenata diplomskih studija, istraživača, industrijalaca te šireg društva. Znanja i vještine stečene na tematskim radionicama vode povećanju konkurentnosti inženjera rudarstva i geologije na tržištu rada.

Misija je Ljetne škole naftnog inženjerstva PESS (Petroleum  Enginnering Summer School) razmjena znanja na višoj akademskoj i stručnoj razini, nudeći široke mogućnosti međunarodne suradnje profesionalaca u industriji nafte i plina. Dugoročna suradnja u organizaciji škole uspostavljena je sa sveučilišnim profesorima iz SAD-a (Louisiana State University, University of Louisiana at Lafayette, Colorado School of Mines, Massachusetts Institute of Technology (MIT), University of Oklahoma, Sveučilište u Tulsi, Teksaško sveučilište A&M), Austrije ( Sveučilište Montan u Leobenu), Mađarske (Sveučilište Miskolc), Nizozemske (TU Delft) itd. Škola se održava u centru IUC (Inter University Centre) Dubrovnik, započela je 1987. godine i najstarija je škola u spomenutom centru.

Kakvi su planovi Fakulteta za daljnje unaprjeđivanje studijskih programa i nastavnih sadržaja?

U skladu sa strateškim obrazovnim specifičnim ciljevima, završili smo proces akreditacije studijskih programa, i to prijediplomskih i diplomskih. Akreditirali smo novi diplomski studij Naftno i geoenergetsko inženjerstvi menadžment na hrvatskom i engleskom jeziku i diplomski studij Primijenjena geologija i geološko inženjerstvo, također na hrvatskom i engleskom jeziku. Osim toga, napravili smo veće izmjene na studijskom programu Rudarstva. Kao partneri sudjelujemo u međunarodnim združenim studijskim programima Promise i Timrex.  PROMISE program je uspostavljen zbog svijesti o rastućim potrebama u količini i raznolikosti minerala, metala i materijala, kako se okrećemo prema obnovljivoj energiji, elektromobilnosti, digitalnoj komunikaciji i drugim tehnologijama čiste energije. PROMISE je konzorcij koji uključuje suradnju četiriju vodećih sveučilišta u rudarstvu i preradi minerala: Sveučilište Oulu iz Finske, sveučilište Montanuniversität Leoben iz Austrije, Universidad Federico Santa Maria iz Čilea i naš RGNF. TIMREX je diplomski studij koji rezultira dvostrukom diplomom s oznakom EIT RawMaterials kvalitete. Studij iz područja istraživanja mineralnih sirovina temelji se na postojećim relevantnim diplomskim programima koje izvode Sveučilište Miskolc iz Mađarske, Tehničko sveučilište Luleå iz Švedske, Sveučilište znanosti i tehnologije u Wroclawu iz Poljske i RGNF.

Treba spomeniti i KIC projekt MOBI-US, koji omogućuje veću odlaznu i dolaznu mobilnost studenata.


20220626 7

“Rudarsko-geološko-naftna struka u sebi sadrži duboki smisao jednog poziva koji zahtijeva znanje, srčanost, ljudskost, požrtvovnost te neraskidivu suradnju, prijateljstvo i solidarnost”


Nedavno je održana Georudarijada, športsko-zabavni susreti studenata vašeg i srodnih fakulteta. Koliko je bitno studentima pružiti i takve sadržaje, osim samog učenja i polaganja ispita?

Georudarijada je izvrsna prilika za studente da se opuste, povežu i razvijaju svoje socijalne vještine te steknu nova prijateljstva. Takvi su događaji važni za izgradnju zajedništva i prijateljstava među studentima, što doprinosi njihovom sveukupnom zadovoljstvu i uspjehu na fakultetu. Osim akademskog obrazovanja, smatramo da je bitno pružiti studentima i prilike za osobni razvoj i društvenu interakciju.

U kojoj mjeri zadovoljstvo studenata utječe na njihov akademski uspjeh? Što planirate na RGNF-u da im boravak u Zagrebu i iskustvo studiranja učinite još ugodnijim?

Zadovoljstvo studenata značajno utječe na njihov akademski uspjeh. Studenti koji su zadovoljni svojim okružjem i imaju pristup dodatnim aktivnostima i podršci, bolje se nose sa stresom i pokazuju veće angažiranje u učenju. Ono što je bitno za studentski standard je da na našem Fakultetu postoji organizirana prehrana (menza), a uslugu pruža Studentski centar Zagreb. Također imamo uređenu knjižnicu, opremljenu računalima, gdje dio dana naši studenti mogu provesti u učenju. Za druženje uvijek postoji studentski klub, tzv. Jama, u podrumu Fakulteta, gdje studenti mogu organizirati razne proslave ili se samo podružiti. Dodatna je prednost pozicija Fakulteta u centru grada, koji nudi razne sadržaje, a i u blizini smo više studentskih domova. Kao dodana vrijednost svakako je činjenica što zgradu u Pierottijevoj 6 dijelimo s Prehrambeno-biotehnološkim fakultetom, stoga su hodnici i prostori naših fakulteta uvijek puni studenata, što omogućuje povezivanje, umreživanje i prijateljstva između različitih struka.


 ZA MOJ ODABIR STRUKE ZASLUŽAN JE – BRAT KUHAR

20220626 8Kako ste Vi osobno završili u ovoj struci, koje su vam najljepše uspomene na godine provedene na RGNF-u?

Završio sam Srednju školu Juraj Baraković u Zadru 1986. godine. Smjer se zvao „suradnik u razrednoj nastavi“, program sličan današnjoj općoj gimnaziji. To je značilo da posao mogu pronaći samo ako završim neki fakultet. Tada nije bilo ovakvih mogućnosti informiranja o studijskim programima, već ste pratili izlazak natječaja za sve fakultete u Hrvatskoj u dnevnim novinama. Realno nisam imao definiranih prioriteta. Vjerujem da i današnji maturanti, uz svu moguću tehnologiju, također su na neki način malo dezorijentirani. Ponosan sam što su moje kolegice i kolege iz tadašnjega 4B razreda završili neku visokoškolsku ustanovu te se veselim svakoj godišnjici mature i novom susretu s njima. Ali da se vratim na pitanje, ipak mi je prvi izbor bio veterina u Zagrebu, jer smo mi Zadrani većinom okrenuti prema glavnom gradu te sam se pripremao za polaganje prijemnog ispita.

Međutim, za promjenu u mojoj odluci u fotofinišu je zaslužan moj stariji brat, koji je radio kao kuhar u renomiranim zagrebačkim restoranima. Upoznavši mnoge naftaše, prenio mi je informaciju da postoji RGN fakultet, nakon čijeg završetka mogu lako pronaći kvalitetan i dobro plaćen posao, pun izazova i terenskog rada. I bio je u pravu.

Rado se sjećam i zajedničkih predavanja s PMF-om. Danas, s pozicije dekana, veseli me da sam upoznao pojedine dekane drugih sastavnica još dok smo bili studenti. Mjesto druženja je bila neobilazna Sava tj. Studentski dom Stjepan Radić. Dodatno me veseli što će se taj dom uskoro grijati na izvorima geotermalne vode tj. na zelenom energentu, što je upravo misija RGN struka i naš doprinos energetskoj tranziciji.


SVIJET GLEDATI NOVIM, ČISTIM OČIMA

Kako zamišljate RGN fakultet, ali i svijet općenito, za sljedećih 60 godina? Koliko bi se od znanstvenofantastičnih predviđanja moglo obistiniti? Hoće li vaši studenti za šest desetljeća rudariti po Marsu?

20220626 9Što se tiče znanstvenofantastičnih predviđanja, mislim da su mnoga od njih bliža stvarnosti nego što se čini. Početak rudarskih aktivnosti na drugim planetima, poput Marsa, možda i nije tako dalek. Razvoj svemirskih tehnologija i resursa mogao bi omogućiti rudarstvo na Mjesecu ili na asteroidima krajem stoljeća. Naši studenti budućnosti mogli bi biti pioniri rudarstva na drugim planetima, što je fascinantna pomisao i velik izazov. Naše su struke oduvijek bile optimistične jer bez toga ne bi bilo ni dosadašnjeg napretka. Ili, kao što rudarska himna kaže: Poziv taj je ponos sviju nas, nek nedostaje im svjetlost dana, njihov rad je domovini spas.

Budući da našu struku u Hrvatskoj i zemljama u okružju prati naša zaštitnica sveta Barbara, završio bih ovaj razgovor citatom iz Svetog pisma: „Svjetiljka tijelu je oko. Ako dakle oko tvoje bude čisto, sve će tijelo tvoje svijetlo biti.“ Na RGN fakultetu učimo kako gledati svijet novim, čistim očima te kako primijeniti taj mudri citat u stvaranju održivih i čistih energetskih rješenja. Stoga pridružite nam se u našem nastojanju da osvijetlimo put prema zelenoj budućnosti, slaveći 60 godina izvrsnosti i inovacija. Pozdravljam vas strukovnim pozdravom ‒ Sretno!



STUDENTI SLOŽNI: Najviše uživamo u terenskoj nastavi!

20220626 10

Lana Šteko, Kristijan Panić i Ivana Mladinović

– Za Rudarsko-geološko-naftni fakultet prvi sam put čuo na usmjerenju kao učenik 4. razreda karlovačke gimnazije. Nakon usmjerenja, Gimnazija Karlovac nam je sredila odlazak na smotru fakulteta u 11. mjesecu 2019. Ondje sam prvo odlučio otići do „štanda“ RGNF-a i čuti nešto više o smjeru Naftno rudarstvo direktno od studenata. Nakon lijepih riječi studenata sa smotre i mojih vizija o mojoj budućnosti, znao sam da je to fakultet za mene. Studiranje na RGNF-u ispunilo mi je sva očekivanja (od težine kolegija, načina polaganja ispita preko pristupa profesora pa sve do terenskih nastavi) koja sam si postavio prilikom upisa. Jedina mala zamjerka i primjedba (u smislu da se za iduće generacije poboljša) su terenske nastave, kojih bi trebalo biti malo više tako da se ono šta se naučilo i vidjelo na prezentacijama pogleda uživo. Ono što volim reći pred kolega, spomenut ću i ovdje, a to je sljedeće: da imam opet 19 godina, opet bih se upisao na isti fakultet jer je to ono što me zanima i što bih volio raditi idućih 40-ak godina.
Kristijan Panić, druga godina diplomskoga studija općeg naftnog rudarstva

– Još od malih nogu zanimalo me sve što nas okružuje:  Zemlja, priroda te kako se sve to mijenja s vremenom. U školi su mi najdraži predmeti bili geografija, fizika i matematika, a uz kemiju to je savršeni spoj onoga što danas studiram. Upisala sam se na prijediplomski studij Geološko inženjerstvo na RGNF-u. Pri upisu na Fakultet nisam imala dobru predodžbu čime ću se baviti u budućnosti, ali odličnim pristupom profesora, kvalitetnim predavanjima i vježbama proširila sam svoje vidike te sve više uživam u svojoj budućoj struci. Najbolji dio studiranja su terenske nastave, gdje sve što učimo, vidimo i radimo u praksi. Fakultet nema toliko puno studenata pa nam se profesori još više mogu posvetiti, a atmosfera je odlična od prvog dana. Konkurencija između smjerova na Fakultetu postoji, ali ona zdrava, što nas još više gura naprijed.
Ivana Mladinović, treća godina prijediplomskoga studija geološkog inženjerstva

– Upisala sam i studiram rudarstvo iz nekoliko ključnih razloga koji se tiču mojih interesa, ciljeva i vrijednosti. Prvo i najvažnije, oduvijek me fascinirala Zemlja i procesi koji se odvijaju ispod njezine površine. Rudarstvo kao znanost pruža jedinstvenu priliku da istražujem i razumijem geološke fenomene, što zadovoljava moju znatiželju i želju za učenjem. Drugi razlog je praktične prirode. Rudarstvo je esencijalna industrija koja igra ključnu ulogu u modernom svijetu. Bez rudarstva ne bismo imali materijale potrebne za izradu tehnologije, građevinskih materijala, energije i mnogih drugih proizvoda koji su integralni dio naših života. Ova industrija nudi stabilne karijerne mogućnosti i potencijal za profesionalni razvoj, što je važno za moju budućnost. Također, rudarstvo mi pruža mogućnost da radim na projektima koji imaju značajan utjecaj na zajednicu i životnu sredinu. Osim toga, studiji rudarstva omogućuju mi da razvijem širok spektar vještina. Na kraju, ali ne manje važno, zajednica u području rudarstva poznata je po svojoj koheziji i suradnji. Kroz studije imam priliku upoznati stručnjake, profesore i kolege sličnih interesa, što mi pruža ne samo profesionalnu podršku nego i prijateljstva koja će trajati cijeli život.
Lana Šteko, studentica treće godine prijediplomskoga studija rudarstva


Izvor: Naši studenti mogli bi biti pioniri rudarstva na drugim planetima! - Akademski (Zg Akademski.hr - Portal Sveučilišta u Zagrebu)